Niedziela Palmowa

Chrystus Wodzem, Chrystus Królem…
Słowa tej pieśni towarzyszyły Niedzieli Palmowej (10 kwietnia 2022 r.), szóstej niedzieli Wielkiego Postu, upamiętniającej uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, świętowanej na pięć dni przed ukrzyżowaniem. Niedziela Męki Pańskiej rozpoczyna najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień. Tego dnia w naszym sanktuarium sprawowano trzy Msze św.: o godz. 8:00, 10:30 i 14:00 w łączności z nabożeństwem Gorzkich Żali. Dwóm pierwszym przewodniczył kustosz, ks. kan. dr Błażej Dojas, a popołudniowej koncelebrowanej – ks. kan. Jerzy Szczepaniak w asyście ks. kan. dr. Błażeja. Na początku każdej Eucharystii Kapłan odmówił stosowną modlitwę i pobłogosławił palmy. W związku ze zniesieniem obostrzeń pandemicznych, po raz pierwszy od dwu lat Kapłan, przy wtórze pieśni „Króluj nam, Chryste”, dokonał poświęcenia palm. Zgodnie z wielowiekową tradycją wierni przynieśli do świątyni gałązki wierzbowe ozdobione bukszpanem. Duży bukiet stanął również przy ołtarzu głównym. Palmy przygotowały także Panie z parafialnej Caritas, a zebrane ofiary przeznaczone są na potrzeby biednych. Liturgia słowa Niedzieli Palmowej jest niezwykle bogata i podniosła, w szczególny sposób akcentuje mękę Jezusa. Opis Męki Pańskiej wg św. Łukasza odczytywali na przemian, z podziałem na role lektorzy i Kapłan. Podział na role sprawia, że przekaz staje się bardziej żywy.

Tegoroczna Niedziela Palmowa na pewno pozostanie w pamięci dzieci przygotowujących się do I Komunii św. Podczas sumy ks. kan. dr Błażej Dojas wręczył im książeczki do nabożeństwa. Modlitewnik pomoże dzieciom przygotować się do tego wielkiego wydarzenia, a przez kolejne lata być blisko Pana Jezusa. Zawarte w nim modlitwy, pieśni uświęcone tradycją Kościoła, pomogą we wspólnym dialogu i prywatnej rozmowie z Bogiem. Dzieci, przedstawione wspólnocie parafialnej, stanęły u stóp prezbiterium, a Kapłan odmówił stosowną modlitwę, pobłogosławił i poświęcił książeczki po czym wręczył je trzecioklasistom. Ci przyjęli je z wielkim wzruszeniem i już w dalszej części nabożeństwa z nich korzystali. Po obrzędzie Komunii św. odmówiono modlitwę o Michała Archanioła w intencji zakończenia wojny na Ukrainie, a Mszę św. zakończono śpiewem suplikacji z prośbą o ustanie pandemii.

Ks. kustosz wyraził także swoją troskę, niepokój, że czas pandemii oddalił wielu od Kościoła, a dyspensa, która już przecież została zniesiona, sprawiła, że znajdują dla siebie wytłumaczenie, usprawiedliwienie. Kapłan zachęcał, że Święta Zmartwychwstania
Pańskiego, sakrament pojednania to okazja do powrotów, do troski o własne zbawienie, bo:
„Co się stanie ze mną i z tymi, którzy nie pójdą za Tobą, Panie Jezu, z krzyżem? Gdzie znajdą prawdziwe szczęście? Kto ich poprowadzi, ochroni, wesprze? Jeśli nie wiara – to co? Jeśli nie Bóg – to kto?” – jak rozważaliśmy podczas Drogi Krzyżowej.

Liturgia Niedzieli Palmowej uświadamia nam, że chwała i radość tworzą nierozdzielną całość z cierpieniem, podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara na krzyżu są ze sobą nierozerwalnie związane. Ukazuje ona tym samym, że to właśnie krzyż otwiera drogę do nieba. W tradycji Kościoła, poświęcone dziś, gałązki palmowe stają się symbolem męki, a jednocześnie zwycięstwa i zmartwychwstania Pana Jezusa.

 

arrow_upward