Święto Ofiarowania Pańskiego

Światło na oświecenie pogan – święto Ofiarowania Pańskiego
2 lutego Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. W Polsce święto to ma charakter zdecydowanie maryjny – stąd nazywane jest świętem Matki Bożej Gromnicznej. Przynosimy do kościoła świece, zwane popularnie gromnicami, zapalamy je i stoimy wobec Boga ze światłem w rękach. Tak jak Maryja, która przyniosła do świątyni swojego Syna, a Symeon nazwał Go światłością narodów.

Tego dnia sprawowano w naszym kościele dwie Msze św. Poranną, o godz. 8:00, odprawił ks. kan. dr Błażej Dojas, a wieczornej o godz. 18:00 przewodniczył Kustosz sanktuarium w asyście ks. kan. Jerzego Szczepaniaka. Druga Eucharystia połączona była z cotygodniową nowenną do Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. I choć ta miała nieco inny charakter, była bardzo uroczysta, bowiem pobłogosławiono i poświęcono świece dzieciom, które przygotowują się do przyjęcia I Komunii św. i niosą to światło od chrztu świętego aż dojdą do światłości bez końca. W tym wyjątkowym dniu towarzyszyli dzieciom Rodzice i katecheta p. Waldemar Swornowski.

Po Ewangelii odczytano prośby i podziękowania kierowane do Smolickiej Pani, prosząc o Jej wstawiennictwo w różnych intencjach, a także dziękując za wszelkie dobro, którego doświadczamy. Zawierzono Matce Bożej wszystkich bezpośrednich uczestników celebracji, a także tych (z kraju i zagranicy), którzy trwali na modlitwie za pośrednictwem środków masowego przekazu. „Oddajmy się w ramiona Maryi, w ramiona Jej Syna, który jest światłością świata” – mówił ks. dr Dojas.

2 lutego przypada w Kościele katolickim XXVI Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Jest to szczególna okazja, by choć na chwilę spojrzeć na życie naszych braci i sióstr, by podziękować za dar ich powołania. Mówił o tym list Przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Bp. Jacka Kicińskiego CMF. Posłaniem osób konsekrowanych jest nieustanne przypominanie, że doczesność nie jest celem, ale drogą prowadzącą do celu – życia wiecznego – podkreślał autor listu.

Na zakończenie obu Eucharystii ks. dr Błażej odczytał dekret podpisany przez Bp. Szymona Stułkowskiego, powołujący na czteroletnią kadencję członków Parafialnej Rady Duszpasterskiej i Ekonomicznej. Pierwszą tworzą Panie: Jolanta Chlebowska, Joanna Kubisiak, Elżbieta Płóciennik, Elżbieta Sroczan, Urszula Szpak i Karolina Szwarczyńska. W Radzie Ekonomicznej zasiądą państwo: Tadeusz Kubiak, Marek Kwieciński, Michał Kwieciński, Dominik Jeziorek, Dorota Niestrawska i Wiesław Popiołek. Każdej z Rad z urzędu przewodniczy ks. dr Błażej – proboszcz.

Wybrano także nowe władze Caritas. Przewodniczącą została p. Jolanta Krzyżosiak – Turek, notariuszem – p. Joanna Kubisiak, a skarbnikiem – p. Edyta Ławniczak.

Oprawę muzyczną i wokalną uroczystości zapewnili: Katarzyna Chmielarczyk i Wojciech Grześkowiak. Święto Ofiarowania Pańskiego ma w naszej tradycji wyjątkowy charakter. Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, kończy się tradycyjny okres Bożego Narodzenia. Łącząc swoje życie z Chrystusem, żyjemy w blasku Jego światła, od dnia chrztu świętego po ostatnią chwilę życia.

O Boże mój, gdzież jest moja gromnica?
Oto burze nadchodzą, grzmoty, błyskawice.
Postawię ją w oknie mojej duszy,
a Ty, Maryjo, udziel mi nadziei.
Zapalę ją w przedsionku mego serca,
a Ty wypełnij je miłością.
Umieszczę ją w oknie mego rozumu,
a Ty spraw, aby zawierzyła do końca
Twemu Synowi moja mała wiara.
                                                  Ks. Florian

 

arrow_upward